Kui Sulle pakub huvi, missugust puitmaterjali me puitakende valmistamisel kasutame ja soovid lähemalt kasutatavate puiduliikide kohta lugeda, siis on postitus just Sinu jaoks mõeldud.
Puitakende valmistamine toimub meil ainult parimast sõrmjätkatud oksavabast liimpuidust. Miks liimpuidust aga mitte tavapuidust? See on küsimus, mida kuuleme üsna tihti ja vastus sellele küsimusele on tegelikult väga lihtne kuna sõrmjätkatud oksavabal liimpuidul on tavapuidu ees väga palju eeliseid:
- Liimpuit on tugevam ja vastupidavam kui tavapuit
- Liimpuit on stabiilsem, ei muuda kuivades oma kuju
- Liimpuit ei pragune, ei kuiva lõhki
- Liimpuit talub paremini ruumi sise- ja välistemperatuuri vahelisi erinevusi
- Liimpuit talub paremini väliskeskkonna mõjusid (vihm, tuul, soe, külm jne)
Tavapuitaknaid tänasel päeval mõned üksikud aknameistrid veel valmistavad aga eeltoodud eelistele tuginedes on kõik suuremad aknafirmad juba aastaid eelistanud sõrmjätkatud oksavaba liimpuitu, mis võimaldavad valmistada kauakestvad sooja- ja mürapidavad aknad.
Muuhulgas on meil kasutatav puitmaterjal FSC-sertifikaadiga, mis tähendab seda, et puit on pärit vastutustundlikult majandatud ja hästi hooldatud metsadest.
Aga missugune puiduliik valida kvaliteetsete akende valmistamiseks? Põhilisteks puiduliikideks puitakende valmistamisel on mänd, tamm, filipiini mahagon (meranti) ja accoya. Viimased neist on väärispuud, mis on äärmiselt tugevad ja vastupidavad materjalid, seetõttu on need ka mõnevõrra kallimad kui männi liimpuidust valmistatud aknad.
Puitakende valmistamine männist
Mänd on puitakende valmistamisel enimlevinud puiduliik ja seda kasutamegi puitakende valmistamisel enim. Ehk teisisõnu, kui Sa ei avalda meile soovi mõne teise puiduliigi kasutamiseks, siis vaikimisi ongi sõrmjätkatud ja oksavaba mänd see, millest uued aknad valmis teeme.
Mänd on keskmise tugevuse, tiheduse ja kõvadusega ning seda hinnatakse heade mehaaniliste omaduste tõttu kõrgelt. See on hästi töödeldav ja lõheneb vähe, mistõttu sobib hästi liimpuidu tootmiseks ja sealt edasi kvaliteetsete puitakende valmistamiseks.
Harilik mänd on muide Eesti ainus looduslik männiliik ja ühtlasi levinuim puu meie metsades. Ta kasvab rõõmsalt ka seal, kus ükski teine puu kehvade tingimuste tõttu kasvada ei soovi. Maltspuit (puutüve välimine osa) on männil kollakasvalge ja lülipuit (puutüve sisemine osa) roosakast toonist pruunikaspunaseni välja. Aja jooksul männipuit reeglina pisut tumeneb.
Puitakende valmistamine tammest
Tamm on tänu väga heale vastupidavusele ja ilusale välimusele üks enimhinnatud väärispuit puitakende valmistamisel.
Tamm on tugev, elastne, raske ja kõva väärispuit, mis on sellegipoolest üsna kergesti töödeldav. Sarnaselt männile lõheneb see vähe ja sobib samuti kvaliteetse liimpuidu tootmiseks ja puitakende valmistamiseks.
Ega ilmaaegu vanasti tammepuust sõjalaevasid, paate, sildasid ja vaate ei valmistatud. See on hea ja tugev materjal ning kvaliteetseid viimistlusvahendeid kasutades on selle materjali eluiga väga-väga pikk.
Tammel on maltspuidu värvuseks kollakasvalge ja lülipuidul heledast toonist kuni hallikaspruunikani välja.
Puitakende valmistamine filipiini mahagonist
Filipiini mahagon ehk meranti on tugev, üle keskmise tiheduse ja kõvadusega ning peab hästi vastu erinevatele ilmastikuoludele.
Eksootilisest väärispuidust akende valmistamisel ongi filipiini mahagon kõige populaarsem valik. See on üsna sarnane päris mahagoniga aga on sellest kergem, vastupidavam ja veidi tumedam.
Lisaks puitakende ja mööbli valmistamiseks kasutatakse filipiini mahagoni muide ka laevatekkide materjalina kuna tegemist on üheltpoolt väga vastupidava ja teiseltpoolt kauni materjaliga.
Meranti värvus on punakaspruunist kuni pruunini välja.
Puitakende valmistamine accoyast
Accoya puitu toodetakse säästvuspõhimõtet järgides hangitud oksaspuudest, mis läbib patendeeritud mittetoksilise atsetüülimisprotsessi.
Accoya puit on äärmiselt vastupidav ja sobib ideaalselt nõudlike ehitusdetailide valmistamiseks, mida aknad ja uksed ilmselgelt on kuna peavad vastu pidama heitlikele ilmastikutingimustele ja avanema aastaringselt. Mõõtmete stabiilsus, silmapaistev kestvus ja ilu teevad sellest puidust kõrgelt hinnatud välisviimistlusmaterjali kõikjal, kus soovitakse ühendada puidu naturaalset välimust, jätkusuutlikkust ja head vastupidavust.
Accoya puidul ei esine lõhenemist, keerdumist, kõmmeldumist ega pikikaardumist, mistõttu sobib suurepäraselt kõrge kvaliteediga liimpuidu tootmiseks ja pika elueaga puitakende valmistamiseks.
Värvuselt on see võrreldav algse puuliigi omaga kuna atsetüülimisprotsess puidu loomulikku tooni olulisel määral ei mõjuta.
Kusjuures täpselt samu materjale kasutame ka puitalumiiniumakende valmistamiseks, nende puhul on siis lihtsalt akende puitosa väljastpoolt kaetud alumiiniumprofiilidega. Interjööri jäävat puidu naturaalset ilu ei varjuta miski, tagatud on mõnus ruumikliima ja hubane olemine.
Kõik need materjalid annavad naturaalse viimistluse korral akendele eksklusiivse ja looduslähedase välimuse.
Kui männist, tammest, filipiini mahagonist, või accoyast puitakende valmistamine Sulle rohkem huvi pakub, siis küsi lisainformatsiooni alltoodu kontaktandmete vahendusel või saada meile päringuvormi vahendusel päring ja vastame Sulle esimesel võimalusel.